Geleneksel pazarlama anlayışının ölçülebilir ve raporlanabilir olamaması nedeniyle markalar, veriye dayalı bir pazarlama çeşidi olan performans pazarlamaya yönelmiştir.

Bugün performanslı pazarlama kampanyaları, marka erişiminden, dönüşüm oranına kadar tek bir reklama kadar her şeyi ölçe bilme olanağı sunmaktadır. Yeni pazarlama anlayışı, reklamverenlere performanslarıyla ilgili değerli bilgiler vererek kampanyalarını edinim başına en iyi maliyetle optimize etmelerine yardımcı oluyor.

Performance Marketing kampanyaları ile reklamverenler, gösterimler, tıklamalar ya da  belirli bir işlem tamamlandığında ödeme yapmaktadır.

Performans Pazarlamasının Faydaları

Performans pazarlamasının temel yararı,% 100 ölçülebilir olmasıdır.

Gelişmiş reklam platformları sayesinde, tüm kampanya sonuçlarınız izlenir ve raporlanır.

Geleneksel reklam biçimlerinin çoğunda, reklamveren, performanstan bağımsız olarak reklam alanı için ön ödeme yapar. Bu, bir dönüşüm görmeden reklam bütçesinin harcanabileceği anlamına gelebilir. Performance marketing ile, reklamverenler sadece tıklama, görüntüleme ve dönüşüm başına ödeme yapar.

Performans pazarlaması, yeni teknoloji ve değişen tüketici davranışları sayesinde zamanla gelişmiştir. Günümüzün performansa dayalı dünyasında dijital pazarlama, “doğru kişilere doğru insanları doğru zamanda ulaşmak” yönündedir.

Herhangi bir kampanyanın başarısını ölçmeden önce, kampanya hedeflerinizi belirlemek önemlidir. İster marka bilinci oluşturma veya ürün satma olsun, hedefleri kampanya öncesinde belirlemek önemlidir. Kampanyanızın hedefleri, reklamlarınızın nerede gösterileceğini, kimlerin gösterildiğini ve başarı için hayati önem taşıyan diğer faktörleri belirler.

Performans Pazarlama ve Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate Marketing, çifte kazançlı bir pazarlama modelidir.Aslında bu pazarlama türünü etkin kullanmak için performans pazarlamaya da ihtiyaç duyulur. Nedeni ise çok açık; tanıtımını yapacağınız ürün ya da hizmeti daha çok kullanıcıya ulaştırmak için internet reklamlarına, sosyal medya ve sosyal medya reklamlarına gerek duyulur. Kullanılan performance marketing yöntemi ile internet sitesine gelen kullanıcılar, linki tıklayıp ürün sayfasına yönlendirilir.

Affiliate Marketing ve Performance marketing aynı pazarlama türü değildir.Affiliate pazarlama da tercih edinilebilen yöntemdir.