Ekim 2010 kurulan ve bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram, çekilen fotoğrafın üzerinde belirli dijital filtreler uygulayarak kullanıcıların Instagram’da ve diğer sosyal ağlarda paylaşma imkanı sağlamıştır.

21 Nisan 2012 tarihinde Facebook tarafından, 1 milyar dolara satın alınmıştır. Mark Zuckerberg, bu uygulamanın Facebook’tan bağımsız çalışacağını açıklamıştı.Artan Instagram kullanımı karşısında Facebook, bunu bir gelir olarak kullanmak istemiş ve Instagram reklamlarını kullanıma açılmıştır.

instagram reklamlari

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram reklamlarını kullanabilmek için ilk olarak bir facebook hesabınızı olması gereklidir.Daha sonra Facebook’tan anasayfada bulunan reklam yöneticisi tıklayıp, sol üst köşede bulunan reklam oluştur butonunu tıklayın.

instagram reklam verme

Reklam hedefinize göre, Gönderinizi öne çıkarma, marka bilinirliliğinizi arttırma, erişiminizi arttırma, insanları internet sitesine çekme ve son olarak internet sitenizdeki dönüşümlerinden birini seçebilirsiniz.

Eğer Instagram takipçi sayısını arttırmak istiyorsanız, “insanları internet sitesine çekme” seçin.

instagram reklam vermek 2

Hedefleme ve teklif kısımlarını doldurtan sonra diğer adıma geçin.

Karşınıza çıkan alanda reklamınız için gerekli görsel biçimini belirleyin.

instagram reklam vermek 3

Facebook sayfanızı ve Instagram hesabınızı seçin. Eğer belirtilen seçeneklerde Instagram hesabınız gözükmüyorsa, “Bir Hesap Ekle” butonuna tıklayarak hesabınızı reklam hesabına bağlayın.

Bu işlemi bitirdikten sonra internet sitesi adresi alanına Instagram hesabınızı linkini yazın. (örnek : instagram.com/dijitalasyon)

instagram reklam vermek 5

Sol tarafta bulunan “Reklam Önizlemeleri” alanından seçenekli menüden Instagram’ı seçin.

Reklam metninize kullanıcılar neden sayfanızı takip etmeli şeklinde açıklayıcı bir metin yazarak reklamı oluşturabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Ücreti

Herhangi bir sabit ücret yoktur.Ne zaman ödeme yapacağınızı belirlersiniz.

Teklif tutarı ise manuel ve otomatik olarak iki türdür. Otomatik size rekabet diğer reklamverenlerle rekabetçi bir reklam için gerekli tutarı otomatik olarak hesaplar.Manuel teklif ise, tamamıyla sizin belirleyeceğiniz bir teklif türüdür.

Instagram Reklamlarında Yenilik

Instagram yeni yaptığı güncelleme ile artık, Instagram uygulamasında Facebook paneline gerek kalmadan reklam yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar