Google geçtiğimiz günlerde mobil sitelerin masaüstü sitelerden bağımsız olarak indeksleneceğini açıkladı.Konuyu biraz daha açarsak; artık mobil site tasarımınıza ve mobil içeriğine ayrıca önem vermek gerekiyor.Google aramalarda güçlü konuma sahip ve optimizasyonu yapılan masaüstü tasarımlar artık mobil sitelerin kaderini etkileyemecek.Google mobil siteyi ayrı bir birey olarak değelerlendirecek.

Bu, işletmelerin masaüstü sayfalarının hem işlevselliğine hem de mobil sayfalarına dikkat etmeleri gerektiği anlamına geliyor.Google, web siteleri ve mobil cihazlar için ayrı bir dizine sahip olmak yerine, şu an olduğu gibi bir sayfada dizine ekleme yapmaya devam edecek.Bir siteyi dizine eklerken ve arama sonuçları üzerindeki konumunu belirlerken mobil sayfaların kalitesi ve optimizasyonu önemli hale geliyor.

Dizinleri aslında esas olarak mobil sayfalar tarafından oluşturulacak, yani snippet’ler, yapılandırılmış veriler ve diğer içerik Google arama sonuçlarında görünecek.

Bu yüzden yakın zamanda, işletmenizin mobil indekslemeye hazırlıklı olmak için yapması gereken bazı optimizasyonlar gerekiyor.

Bu Sürece Karşı Neler Yapmalıyız?

  • Web sitenizin mobil kullanım için optimize edilmiş olduğundan emin olmak için mobil cihazlara uygun bir test çalıştırdığınızdan emin olun.
  • Optimizasyon hakkında daha fazla bilgi için Google’ın mobil rehberini inceleyin.
  • Siteniz zaten bir mobil tasarıma sahipse, Google standartlarına göre, büyük olasılıkla mobil cihaz için dizine eklenmek için fazla şey yapmak zorunda kalmazsınız.
  • Sitenizin içeriği ve biçimlendirmesi mobil ve masaüstünde farklıysa, bazı değişiklikler yapmak zorunda kalacaksınız. Burada site yapılandırması hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Her iki URL için yapılandırılmış veri testlerini çalıştırın ve çıktıyı karşılaştırın. Olabilecek hataları düzeltin, ancak mobil siteler için gerekli olmayan herhangi bir biçimlendirme eklemeyin.Sitenizin mobil sürümünün Googlebot tarafından erişilebilir olduğundan emin olmak için txt test aracını çalıştırın; bu, dizine eklenmesi için yardımcı olacaktır.
  • Siteniz kanonik bağlantılara sahipse değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Google, “bu bağlantıları, masaüstünde veya cep telefonunda arama yapan bir kullanıcıya uygun sonuçları sunmak için rehber olarak kullanmaya” devam edeceğini iddia ediyor.
  • Sitenizin yalnızca “masaüstü sürümünü” doğruladıysanız, mobil sürümünüzü de doğrulamanız gerekir.(Search Console)
  • Ayrı bir mobil site oluşturuyorsanız, çok kısa sürede başlatmak yerine tamamen işlevsel olduğunda onu beklemek daha iyidir. Google, masaüstü sitelerini dizine eklemeye devam edecek; bu nedenle, kaliteli ve eksiksiz bir mobil siteye sahip olmak daha iyidir.

Yorumlar

yorumlar